Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych już od kilku lat apeluje do resortu rolnictwa o to, by rolnicy uprawiający słonecznik i facelię mogli je ubezpieczyć z dopłatą Skarbu Państwa. W tym roku, w LCH domyślnie domyślnie Rosja VTB jako członek rozliczeniowy ubiegłym tygodniu (3 marca) powtórzył tę prośbę, wysyłając do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka wniosek o wprowadzenie zmian w przepisach, zezwalających na objęcie dopłatami do składek ubezpieczenia słonecznika pastewnego oraz facelii. Jak już informowaliśmy, do konsultacji społecznych przekazano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wysokości dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w 2023 r. Ponieważ zmiana jest wprowadzana po zawarciu umów w sprawie dopłat do składek producentów rolnych z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia na 2023 r., wprowadza się przepis przejściowy, który pozwoli na zaktualizowanie dokumentów. PZPRZ już od czterech lat apeluje o dopisanie facelii i słonecznika do listy upraw objętych ubezpieczeniem.
Projektodawca poinformował, że program pomocowy określony w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich został notyfikowany Komisji Europejskiej z terminem jego ważności do końca 2022. Po przyjęciu przez Radę Ministrów projektu ustawy, do KE zostaną przesłane informacje w celu notyfikacji proponowanych zmian do końca 2027 r. Ponadto, zgodnie z zapowiedzią wiceminister od 2023 r. Dzięki zwiększeniu środków na płatność redystrybucyjną z 8,3 proc.
Uprawa facelii jest szczególnie przydatna w płodozmianach z dużym udziałem rzepaku. Projekt przepisów w tej sprawie, opracowany przez ministerstwo rolnictwa, został w czwartek opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji i skierowany do konsultacji. Zakłada przede wszystkim objęcie dopłatami do ubezpieczeń upraw słonecznika, facelii, lnu, konopi włóknistych, bobowatych drobnonasiennych, gorczycy i roślin zielarskich. Dodatkowo wyodrębniono grykę i soję w celu doprecyzowania, że są to uprawy, które korzystają z dopłat do ich ubezpieczenia. Stanisław Kacperczyk, prezes Polskiego Związki Producentów Roślin Zbożowych w liście do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka przekonywał, że facelia jako roślina miododajna jest bardzo potrzebna w naszym kraju, gdyż wpływa pozytywnie na zdrowotności polskich rodów pszczelich. Dopłata do składek z tytułu ubezpieczenia facelii ma zachęcić polskich rolników do większej dbałości o pszczoły.
4 pkt 4–7 i 10 tej ustawy, w odniesieniu do upraw słonecznika, facelii, gorczycy, lnu, konopi włóknistych, bobowatych drobnonasiennych lub roślin zielarskich, w terminie 60 dni od dnia wejścia w życie ustawy. Według władz Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych słonecznik pastewny i facelia powinny zostać objęte dopłatą do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Dopłata do składki z tytułu ubezpieczenia upraw słonecznika, facelii, gorczycy, lnu, konopi Wydobycie rudy żelaza w Rio Tinto poprawia się; obniża poziom tlenku glinu prowadzi boksyt włóknistych, bobowatych drobnonasiennych i roślin zielarskich wynosi 65 % składki do 1 ha uprawy. Natomiast Olej jest przywrócony, rynki rosną podniesienie udziału budżetu państwa w opłatach składek powinno zachęcić producentów rolnych do zwiększenia powierzchni ubezpieczonych upraw rolnych o 10 proc. Działacze PZPRZ uważają, że słonecznik pastewny i facelia są roślinami cieszącymi się coraz większym zainteresowaniem rolników. Poza tym za słusznością ich wniosku przemawiają mocne argumenty.
Rolnicy z Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych czy Lubuskiej Izby Rolniczej. Jak napisano w uzasadnieniu, “zmiany zaproponowane w projekcie ustawy są odpowiedzią na wnioski zgłaszane do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w związku z rosnącą popularnością upraw dodawanych roślin”. “Zaproponowane gatunki roślin są bardzo ważnym elementem w działalności rolniczej – poprawiają strukturę gleby, działają pozytywnie na życie owadów zapylających oraz mogą być alternatywą dla innych upraw” – wskazano.
Rzodkiew oleistą wykorzystuje się jako międzyplon, nawóz zielony oraz jako roślinę oleistą. W przypadku gryki, mimo jej cennych wartości żywieniowych, niska plenność gatunku oraz zmienione nawyki żywieniowe ludzi powodują, że jej uprawa nie jest tak istotna jak w przypadku innych zbóż konsumpcyjnych – wyjaśnia Anna Gembicka, sekretarz stanu w MR i RW. Dzięki utrzymaniu płatności redystrybucyjnej oraz przywróceniu od 2022 r. Resort rolnictwa przychylił się do głosów branży rolniczej i zapowiada rozszerzenie katalogu upraw objętych dopłatami do ubezpieczenia. Przypomnijmy, że mechanizm ten obowiązał już wcześniej, jednak został wycofany w 2014 r. Wiceminister Anna Gembicka podała, że na dopłaty bezpośrednie 2022 w zmienionej formie rząd planuje przeznaczyć środki w wysokości 400 mln zł rocznie.
Plan taki powinien zostać uznany jako spełniający warunki praktyki, przy czym istotne jest, że jedna działka nie może być deklarowana dwukrotnie w ciągu roku do tej samej płatności. Praktyki sporządza się do wszystkich gruntów ornych i trwałych użytków zielonych Handel Kontraktami Terminowymi-To Lepiej Gdy Zaczynasz Z Zakupów Symulator w terminie 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności. Plan ten powinien być sporządzony w oparciu o bilans azotu i chemiczną analizę gleby, przy czym wyniki chemicznej analizy gleby zachowują ważność przez okres 4 lat od dnia ich wykonania.
Na ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich została zaplanowana kwota ponad 1 mln 120 tys. W ocenie resortu rolnictwa będzie ona wystarczająca na pokrycie zobowiązań wynikających z rozszerzenia katalogu upraw dotowanych. Do projektu wprowadzono grykę jako oddzielną uprawę w celu doprecyzowania.
Przy czym roślina ta nie musi być w grupie 3 roślin mających największy udział w strukturze zasiewów. Związek od czterech lat zabiega o możliwość uzyskania dopłat dla ubezpieczeń dla upraw facelii i słonecznika. W tym roku sytuacja paszowa może być trudniejsza niż Co to jest cytat na rynku forex w latach poprzednich, choćby z powodu wojny na Ukrainie. Niestety, w przepisach tych, po raz kolejny nie przewidziano dopłat do ubezpieczenia słonecznika i facelii – o co od dłuższego czasu zabiegali m.in.
Słonecznik jest odporny na suszę, a jego długi system korzeniowy pozwala na wykorzystywanie składników pokarmowych z warstw gleby niedostępnych dla większości roślin. To także dobra alternatywa dla urozmaicenia płodozmianu i importowanego białka roślinnego. Facelia jest rośliną miododajną, a uprawa tego typu roślin jest bardzo potrzebna w naszym kraju, biorąc pod uwagę stan zdrowotności polskich rodów pszczelich. Wprowadzając dopłatę do składek z tytułu ubezpieczenia facelii zachęcamy polskich rolników do większej dbałości o pszczoły. Mimo dużego zainteresowania rolników uprawą facelii i słonecznika nie można, jak do tej pory, uzyskać zgody resortu rolnictwa na dopłaty do składek ubezpieczenia tych roślin.